Respuesta :
					                   CO2 = 1.580 grams
 
 H2O = 0.592 grams
 
 
 
 Lookup the molar mass of each element in the compound
 
 Carbon = 12.0107
 
 Hydrogen = 1.00794
 
 Oxygen = 15.999
 
 
 
 Calculate the molar mass of CH4O by adding the total masses of each element used.
 
 12.0107 + 4 * 1.00794 + 15.999 = 32.04146
 
 
 
 Now calculate how many moles of CH4O you have by dividing by the molar mass.
 
 m = 1.15 g / 32.04146 g/mole = 0.035891 mole
 
 
 
 Now figure out how many moles of carbon and hydrogen you have.
 
 Carbon = 0.035891 moles
 
 Hydrogen = 0.035891 moles * 4 = 0.143564 moles
 
 
 
 For Carbon Dioxide, you need 2 moles of oxygen per mole of carbon. So the mass of the carbon dioxide will be 
 
  0.035891 * 12.0107 + 2 * 0.035891 * 15.999 = 1.579516 grams
 
 
 
 For water, you need 1/2 mole of oxygen per mole of hydrogen. So the mass of H2o will be
 
 0.035891 * 1.00794 / 2 + 0.035891 * 15.999 = 0.592308 grams
					                
					                
					             1) The answer is: the mass of CO₂ is 1.58 grams and the mass H₂O of is 1.296 grams.
Balanced chemical reaction: CH₄O + 1.5O₂ → CO₂ + 2H₂O.
m(CH₄O) = 1.15 g; mass of organic compound.
n(CH₄O) = m(CH₄O) ÷ M(CH₄O).
n(CH₄O) = 1.15 g ÷ 32 g/mol.
n(CH₄O) = 0.036 mol.
2) From chemical reaction: n(CH₄O) : n(CO₂) = 1 : 1.
n(CO₂) = 0.036 mol; amount of carbon dioxide.
M(CO₂) = 44 g/mol; molar mass of carbon dioxide.
m(CO₂) = n(CO₂) · M(CO₂).
m(CO₂) = 0.036 mol · 44 g/mol.
m(CO₂) = 1.58 g; mass of carbon dioxide.
From chemical reaction: n(CH₄O) : n(H₂O) = 1 : 2.
n(H₂O) = 2 · 0.036 mol.
n(H₂O) = 0.072 mol; amount of water.
M(H₂O) = 18 g/mol; molar mass of water.
m(H₂O) = n(H₂O) · M(H₂O).
m(H₂O) = 0.072 mol · 18 g/mol.
m(H₂O) = 1.296 g; mass of water.
 
					                  